• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

100 BİN HAYVAN İÇİN GÖLETLER YAPILDI

2 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
965 defa okundu.
100 BİN HAYVAN İÇİN GÖLETLER YAPILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mera Islah ve Amenajmanı Projeleri kapsamında Solhan, Karlıova ve Sancak bölgelerinde 100 bin hayvanın içme suyu ihtiyacını karşılayacak göletlerin tamamlandığı bildirildi.

Solhan ilçesi Elmasırtı Göleti ile Solhan Arakonak Göleti çalışmaları tamamlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mera Islah ve Amenajmanı Projeleri kapsamında Karlıova ilçesi Hasanova Göleti, Solhan ilçesi Elmasırtı Göleti ile Solhan Arakonak Göleti ve Sancak Beldesi Karapınar Sondajı çalışmaları tamamlandı. Tamamlanan göletler sayesinde 100 bin hayvanın içme suyu ihtiyacının karşılandığı belirtildi.

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz hayvancılığı için önemli olan Mera Islah ve Amenajmanı Projeleri kapsamında;

Karlıova Hasanova Göleti:

Yapımı tamamlanan Göletimizin Gövde uzunluğu 115 m, gövde yüksekliği 6,5 m, gövde genişliği, zeminde 25 metre olan Hasanova Göletinin su tutmasının ardından, sezonda 70 bin küçükbaş hayvanın su ihtiyacını karşılayarak bölgede yıllardır yaşanan su sıkıntısına çözüm getirmesi hedeflenmektedir.

Solhan Elmasırtı Göleti:

Yapımı tamamlanan göletimizin Gövde uzunluğu 97 m, gövde yüksekliği 6 m, gövde genişliği, zeminde 25 metre olan Elmasırtı Göletinin su tutmasının ardından, sezonda ortalama 10 Bin büyük baş hayvanın su ihtiyacını karşılanması hedeflenmektedir.

Sancak Beldesi Karapınar Sondajı:

Sancak Beldesi Karapınar Köyünde, Bingöl’de ilk defa 10 adet Polikristal 275 Watt yüksek verimli güneş paneli kullanılarak yapılan sondaj çalışması neticesinde 115 m derinlikte su çıkarılarak konulan beton sıvatlar ile sezonda ortalama 15  – 20 bin arasında küçükbaş hayvanın su içme ihtiyacı giderilmiş olacaktır.

Solhan Arakonak Göleti Tadilatı:

Gövde uzunluğu 40 m, gövde yüksekliği 6 m, gövde genişliği, zeminde 15 metre olan Arakonak Göletinin su tutmasının ardından, sezonda ortalama 5 Bin hayvanın su ihtiyacını karşılanması hedeflenmektedir.

Tamamlanan ve tadilatı yapılan göletler sayesinde 100 bin hayvanın içme suyu ihtiyacının karşılanacağına değinen İl Müdürü Burhan Bahadır, “2 gölet,1 gölet tadilatı ve 1 güneş paneli ile çalışan sondajımızın yapımı olmak üzere hayvan içme suyu sağlamaya yönelik 4 kalem iş sonuçlanmıştır. Tamamlanan bu gölet ve sondaj projeleri ile yaklaşık 100 bin küçükbaş hayvanın içme suyu ihtiyacı karşılanacak.”dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN